Az igazság feltárására hívta fel a kínai politikai vezetést a Tienanmen téri eseményekkel kapcsolatban egy liberálisnak mondott, idős, tekintélyes lapkiadó, régi párttag, akit a South China Morning Post című hongkongi lap szólaltatott meg a szerdai online kiadásában.
Pekingben és Kína-szerte eseménytelenül, "némán" múlt el június negyedike, a negyedszázada levert diáklázadások emléknapja. Hogy ez így legyen, arról a belbiztonsági erők gondoskodtak. Hongkongban viszont a legfrissebb hírek szerint rekordszámban vettek részt a hagyományos gyertyafényes virrasztáson. A szervezők szerint több mint 180 ezren mentek el a Viktória parkba. Kínában ugyanakkor felnőtt már egy generáció anélkül, hogy hallott volna, fogalma lenne az 1989-es pekingi tavaszról.
A South China Morning Postban megszólaló 90 esztendős Tu Tao-cseng szerint a sebek begyógyításának folyamatában az első lépés az igazság feltárása kell hogy legyen. Mint mondta, ez feltétele annak, hogy a vezetés, az egykori diákok, és az egyszerű emberek megbocsássanak egymásnak.
Nelson Mandelát állította példának, s emlékeztetett rá, a néhai dél-afrikai elnök létrehozta az Igazság és Megbékélés Bizottságát, hogy kiderítsék és nyilvánosságra hozzák az apartheid bűneit. A bizottság munkáját széles körben tartják modellértékűnek olyan országokban, amelyeket belső konfliktus sújtott.
Az idős férfi 14 éves kora, 1937 óta tagja a Kínai Kommunista Pártnak. Mint mondta, 1989. június 3-ának éjszakáján, amikor a belvárosban először lövések hangja volt hallható, feleségével nem tudta álomra hajtani a fejét. Ők is, csakúgy mint a barátaik a telefonban, megvoltak győződve arról, hogy a pártnak vége, hiszen - fogalmazott - "a saját népünkre nyitottunk tüzet".
Tu, aki akkoriban a sajtó- és kiadóhivatalok állami főhatóságának igazgatója volt, nem volt hajlandó megtagadni volt elöljáróját, a "gyengekezűnek" titulált és ezért kegyvesztett pártfőtitkárt, Csao Ce-jangot, ezért hamarosan leváltották a posztjáról.
Ma úgy véli, a demokrácia-párti mozgalommá vált diáklázadás minősítését, az "ellenforradalmi zavargást" szakaszonként újra kell értékelni, s az emberek idővel "ki fognak engesztelődni". Elképzelése szerint mindebben a kormánynak kellene kezdeményező szerepet vállalnia, ezzel elismerve a rá háruló felelősséget. Ezután kárpótolnia kellene az áldozatok családját és haza engednie az ellenforradalmároknak bélyegzett politikai emigránsokat.
"Ha nem kezeljük a konfliktusokat, azok felgyülemlenek és nehezebb lesz megoldani őket" - jegyezte meg Tu Tan-cseng. Hozzátette: "megbocsátás nélkül nincs jövő".
A hongkongi esemény felszólalói között volt első ízben a szárazföldi Kínából érkezett Teng Pao emberjogvédő ügyvéd is. A South China Morning Postnak azt nyilatkozta, reméli, hogy egy napon a kínai állampolgárok is élhetnek majd az alkotmányban szavatolt alapvető jogukkal és tüntethetnek. "Június negyedikét nem lehet addig rehabilitálni, amíg Kína nem lesz demokrácia" - tette hozzá.
Forrás: MTI - Peking - Trebitsch Péter, Fotók: Reuters
Utolsó kommentek