Pekingnek hiányérzete van az új tajvani elnök beiktatási beszédének azon részével kapcsolatban, amely a kétoldalú viszonyra vonatkozó utalásokat tartalmazza - derül ki a tajvani ügyekért felelős hivatal pénteki közleményéből.
Caj Jing-ven (Tsai Ing-wen), Tajvan első női elnöke a pekingi várakozásokkal ellentétben nem tett konkrét említést arról, hogy tartani akarja-e magát az "egy Kína" elvét rögzítő, úgynevezett 1992-es konszenzushoz. Mindazonáltal utalt rá: tiszteletben tartja "a történelmi tényt", hogy a felek annak idején nézeteltéréseik kiküszöbölésére "kölcsönös megértésre" jutottak.
Caj azt hangoztatta, hogy kormánya a Kínai Köztársaság (Tajvan) alkotmánya és a már létező törvények szellemében felelősségteljes szerepet vállal a Tajvani-szoros két partja közötti béke és stabilitás fenntartásában és "pozitív párbeszédet" szeretne.
Pekingben a jelek szerint nem tudnak mit kezdeni a békülékeny hangvételű, ám mégsem egyértelmű, inkább távolságtartó megfogalmazással. A hivatalos reakció az elégedetlenségről, valamint a folytatódó gyanakvásról árulkodik.
Eszerint Caj nem adott teljes választ arra, hogy miként képzeli el a jövőbeni kapcsolatokat; a beszédben nem volt kifejezett utalás az "egy Kína" koncepciót tartalmazó, "1992-es konszenzus" elfogadására.
Ezzel egy időben - vetették fel a dokumentumban - nem hangzott el konkrét javaslat arra, hogy miként képzeli el a 4 évre mandátumot kapott elnök a Tajvani-szoros két partja közötti kapcsolatok békés és stabil fejlesztését.
Pekingi részről figyelmeztetően leszögezték, álláspontjuk szerint a Tajvan és a kínai szárazföld közötti békére és a kapcsolatok fejlődésére a legnagyobb veszélyt a függetlenség kísérlete, az arra való törekvés jelenti.
"Határozottan gátat fogunk vetni minden szeparatista cselekménynek, a tajvani függetlenségre törekvés bárminemű kísérletének" - hangoztatták.
Az Egyesült Államok helyszínen lévő diplomáciai képviselője Caj beiktatása után gratulált és közölte, hogy Washington kész az új tajvani kormánnyal, valamint a politikai pártokkal és a civil szervezetekkel a kapcsolatok szorosabbra fűzésére.
Az Egyesült Államok nem hivatalos delegációval képviseltette magát a pénteki eseményen, amelyen helyi sajtójelentések szerint mintegy 20 ezren vettek részt.
Külföldről a hasonló eseményekhez képest rekordszámban, körülbelül 700-an mentek el a beiktatásra, összesen 59 országból. A külügyi tárca tájékoztatása szerint mind a 22 állam képviseltette magát, amellyel Tajvannak diplomáciai kapcsolata van, közülük 6 (Kiribati, a Marshall-szigetek, Nauru, Palau, Paraguay és Szváziföld) államfői szinten. Vatikánt - amely az egyedüli európai állam Tajvan diplomáciai partnerei között - Joseph Chennoth érsek, Japánban akkreditált apostoli nuncius képviselte.
Forrás: MTI / Peking / Trebitsch Péter, Videó: YouTube / Trending Taiwan
Utolsó kommentek