Magyarország megkapta a kínai féltől a Belgrád-Budapest vasútvonal beruházásának finanszírozási ajánlatát, és megindultak a tárgyalások az államközi megállapodásról is - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI tudósítójával Pekingben, miután helyi idő szerint szerdán későn este tárgyalt Vang Ji kínai külügyminiszterrel.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kezet fog Vang Ji kínai külügyminiszterrel
"Mindkét kormány határozott szándéka, hogy az összes szükséges szerződést alá tudjuk írni a novemberben, Pekingben megrendezendő Kína-Közép-Kelet-Európa csúcson " - fogalmazott a miniszter.
Szijjártó hangsúlyozta, az elmúlt években sikerült elérnünk, hogy Magyarország lett Kína közép-európai gazdasági szerepvállalásának hídfőállása. "Ennek a folyamatnak a továbbviteléhez - és ebben a mai megbeszélés is megerősített - továbbra is bírjuk a kínai kormány támogatását" - fogalmazott.
Szijjártó elmondta, hogy a Kínába irányuló magyar élelmiszeripari export az idei esztendő első félévében hétszeresére növekedett az előző év azonos időszakához képest, s a korábbi megállapodásoknak megfelelően újabb magyar élelmiszeripari vállalatok kapnak Kínába irányuló exportra engedélyt.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter (b3) Vang Ji kínai külügyminiszterrel (b4) tárgyal Pekingben 2015. szeptember 2-án. Balról Budai Gyula, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Oroszország által elrendelt embargóból fakadó külgazdasági intézkedésekért felelős miniszteri biztosa (b), Szilas Cecília, Magyarország pekingi nagykövete (b2), jobbról Liu Haj-hszing, a kínai külügyminsiztérium európai főosztályának vezetője (j3)
A tárcavezető elmondta, hogy a kínai vállalatok külföldi működőtőke beruházásai a következő 5-6 évben elérik az ezer milliárd dollárt, és minden jel arra mutat, hogy Magyarországot kiemelt célországként kezelik. Hozzáfűzte: "Ennek jegyében hamarosan egy újabb jelentős kínai beruházást fogunk bejelenteni".
A miniszter utalt rá, fontos előrelépés, hogy októberben a Bank of China Budapesten nyitja meg harmadik európai RMB klíring központját, amelynek feladata a kínai fizetőeszköz további elterjesztése lesz a Kína és Európa közötti kereskedelemben.
Szijjártó Péter szerda este részt vett a Hszi Csin-ping kínai elnök és felesége által adott díszvacsorán, csütörtökön pedig jelen lesz a japán agresszióval szembeni ellenállás és a II. világháború befejezésének 70. évfordulója alkalmából rendezendő megemlékezéseken és a katonai parádén. Ezt követően találkozik Li Jüan-csao kínai alelnökkel.
A nagyszabású díszszemlére a világ több tucat országából érkeztek vezetők, mások mellett eljött az orosz, a dél-koreai, az egyiptomi, a dél-afrikai, valamint a kazah elnök. Az Európai Unió tagállamai közül Csehországot Milos Zeman államfő, Olaszországot Paolo Gentolini külügyminiszter, Lengyelországot Malgorzata Kidawa-Blonska házelnök képviseli.
Forrás és fotók: MTI / Peking / Trebitsch Péter
Utolsó kommentek