Két újabb holttestet emeltek ki a romok alól a múlt szerdai tiencsini robbanások helyszínén, így az áldozatok száma hétfőn 114-re emelkedett, az azonosított holttestek száma 54. Egyelőre eltűntként kezelnek 70 embert - közölték hétfői tájékoztatójukon a városi illetékesek.
A halottak közül 39 tűzoltó és öt rendőr. Az eltűntek többsége ugyancsak tűzoltó. Továbbra is mintegy 700 ember van kórházban.
Sajtójelentések szerint a vidéken toborzott, többnyire 20-as éveikben lévő fiatalok, akiket a vállalat szerződtetett, nem voltak gyakorlott és jól képzett tűzoltók. Kínában országos gyakorlat a helyi tüzekhez gyorsan riasztható céges tűzoltóegységek fenntartása. Szakmai felügyeletüket viszont nem a közbiztonsági tárcához tartozó városi tűzoltóság látja el.
Ezek a tűzoltók érkeztek elsőként a helyszínre. Családtagjaik kétségbeesetten követelik a hollétükre vonatkozó információkat, keresik a magyarázatot a történtekre és szeretnék elérni a felelősök megbüntetését.
A helyszínen továbbra is nagy erőkkel folyik az oltás és a kutatás, vegyvédelmi alakulatok járják be a hatalmas robbanásokkal lerombolt, leégett ipari telep helyszíneit, miközben folyamatosan mérik a mérgező vegyszerek elégése után a levegőbe került gázok mennyiségét és a talaj szennyezettségét.
A hadsereg vegyvédelmi alakulatai vasárnap megkezdték a vélhetően több száz tonna rendkívül mérgező nátrium-cianid maradványainak eltakarítását - ezt a pekingi helyőrség parancsnokságának vezérkari főnöke, Si Lu-ce erősítette meg sajtótájékoztatóján. Mint mondta, a semlegesítést hidrogén-peroxiddal folytatják, egyúttal építik azokat a zagygátakat, amelyekben a sérült hordók tartalmát elhelyezik, a még ép hordókat pedig elszállítják.
Si közölte, a robbanás helyszínének közelében nem tapasztaltak mérgező gázokat a levegőben. A városi környezetvédelmi hivatal vezető mérnöke azt állította, hogy a 17 megfigyelő pont közül két helyen észlelték a hidrogén-cianid jelenlétét a levegőben, de nem az egészségre veszélyes mértékben.
A kritikus területeket körülbelül 160 különlegesen képzett katona kutatja át, hogy megelőzzék a másodlagos katasztrófát. A katasztrófa-elhárítás központjának illetékesei kijelentették, eddig egyetlen mentőnél sem tapasztaltak a vegyszereknek tulajdonítható mérgezést, rosszullétet.
Vasárnap a helyszínre utazott Li Ko-csiang miniszterelnök azzal a céllal, hogy találkozzon a tűzoltókkal, a mentőkkel és felkeresse a kórházban a sérülteket.
A helyszínen hősöknek nevezte a szolgálatteljesítés közben elhunyt tűzoltókat, családjuk azonos kártérítést kap, függetlenül attól, hogy hivatásos tűzoltóként dolgozott vagy szerződéses, helyi alkalmazott volt.
Hszi Csin-ping kínai elnök szombaton a helyi kormányzatoknak címzett írásos utasításában közölte, hogy jobb katasztrófa-elhárítási rendszert, a munkavédelmi előírások hatékonyabb betartását és minden lehetséges biztonsági kockázat alapos felmérését várja el. Mint fogalmazott, az elszámoltatás rendszerét komolyan kell venni a gyakorlatban, hogy megelőzzék a hanyagságból elkövetett mulasztásokat.
A legfőbb ügyészség vasárnap bejelentette, hogy nyomozást indított hivatali hatalommal való visszaélés és kötelességszegés gyanúja miatt, keresik a bűncselekményre utaló nyomokat. Az ország rendőrfőnöke (egyben a közbiztonsági tárca vezetője) azt közölte, hogy a robbanások ügyét átlátható módon fogják kezelni, vagyis a közvélemény korrekt tájékoztatást fog kapni.
A Zsenmin Zsipao című központi kínai pártlap hétfői kommentárjában arról írt, hogy a nyomozás, illetve a tűz és a robbanások pontos okának megállapítása a pusztító rombolás miatt nagyon hosszú időt vesz igénybe. A lap a kormányzati hivatalokat folyamatos tájékoztatásra figyelmezteti, egyben türelemre inti a közvéleményt és azt kéri, hogy bízzanak az eljáró hatóságokban.
A Global Times című angol nyelvű napilap szerint a tiencsini tisztségviselők ügyetlenül kommunikálták az elmúlt napok történéseit. Megemlítette a lap azt is, nem ez az első eset, hogy a kormányzat részéről nem megfelelő szinten képviseltetik magukat a sajtótájékoztatókon, s nem állnak a kérdezők elé.
Ennek - véli a Global Times cikkírója - egyik oka, hogy még mindig nem érzik kötelességüknek a közvélemény tájékoztatását, a másik pedig a bizonytalanságból eredő félelem: nehogy olyat mondjanak, amiből még nagyobb baj lehet. A helyzet kezelésének ilyetén módjával azonban megkérdőjeleződik a kormányzat hitelessége - fűzte hozzá a Global Times.
Forrás: MTI / Peking / Trebitsch Péter, Fotók: People's Daialy, China News, NetEase
Utolsó kommentek