Készen áll a bevetésre Kína legfejlettebb tengeri kutatóhajója, miután átesett az ehhez szükséges hivatalos, műszaki engedélyeztetési eljáráson - jelentette be a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) pénteken.
A 4700 tonnás Kohszüe (Tudomány) elnevezésű vízi jármű egyaránt képes mélytengeri és nyílttengeri feltárásokra, kutatásokra. Tervezéséhez, illetve megalkotásához 2007-ben kezdtek hozzá. Ez az első saját fejlesztésű, független kínai szellemi tulajdont képviselő tengeri expedíciós kutatóhajó - hangsúlyozta a CAS Hszinhua hírügynökség által ismertetett közleménye.
A Kohszüe csaknem 100 méter (99,8) hosszú, legszélesebb vonalán 17,8 méter a távolság, és egyszerre 15 ezer tengeri mérföld (27 780 kilométer) megtételére képes. A hajót felszerelték ember nélküli merülőkabinokkal, mélyvontatású kutatóeszközökkel és mélytengeri élő felvételek készítésére, illetve közvetítésére alkalmas berendezésekkel, kamerákkal.
A hajó az akadémia oceanológiai intézetének igazgatója szerint általános tengeri és tengeri technológiai kutatásokban fog részt venni, egyfajta vízfelszíni mobil laboratórium szerepét fogja betölteni.
A Kohszüe próbaüzeme 2013 januárjában indult és a jelentések arról számoltak be, hogy sikeresen teljesítette küldetését, a rendkívüli körülmények, az olaj, a gáz és egyéb erőforrások mélytengeri kutatását.
Kína az elmúlt években különös figyelmet szentelt a tengeri kutatásoknak. Sajtójelentések szerint 8 ezer tonnás jégtörőhajója most van építés alatt, elődje az ukrán építésű Hszüelung sarkvidéki kutatásokban vesz részt.
A múlt hónapban fejezte be az Indiai-óceánon 120 napos expedícióját az emberes mélytengeri merülőkabin, a Csiaolung, amely egyebek mellett hidrotermális folyadékok mintáit gyűjtötte és a mélytengeri világ biológiai sokféleséget térképezte fel. A kínai gyártású merülőeszköz 2012-ben állította be merülési rekordját, a 7062 métert.
Forrás: MTI / Peking, Fotók: Xinhua
Utolsó kommentek