Peking semmi kivetnivalót nem talált abban, hogy a napokban a kínai parti őrség hajói vízágyúkkal üldözték el vitatott tengeri területek környékéről Fülöp-szigeteki halászok hajóit - erről a külügyminisztérium szóvivőjének nyilatkozata alapján számolt be a csütörtöki kínai média.
A 2014 május 4-i incidens - Fotó: AP
Hung Lej szóvivő - anélkül, hogy elismerte volna a vízágyúk bevetését - úgy vélte, Manilának "több gondot kellene fordítania a filippínó halászok oktatására", amivel arra utalt, hogy fel kellene világosítani őket arról, meddig terjed a halászterületük.
A Fülöp-szigeteki halászoknak a helyi médiában ismertetett panasza szerint a kínai parti őrség emberei lefecskendezték őket járőrhajójukról, majd átszálltak az ő hajóikra, s kidobálták addigi zsákmányukat és halászeszközeiket. A Fülöp-szigeteki elnöki hivatal hét eleji közleményében nehezményezte a vízágyú bevetését a Scarborough-zátonynál, aminek során állítólag több fahajó megsérült.
Hung Lej azt hangoztatta, hogy a Huangjan-sziget közelében lévő kínai hajók törvényes kötelességüket teljesítették. Mint mondta, újabban sok Fülöp-szigeteki hajó hagyja figyelmen kívül a sziget feletti kínai közigazgatás tényét, megsértve Kínaszuverenitását, tengeri jogait és érdekeit.
Sajtóbeszámolók szerint a kínai járőrhajók korábban többnyire csak hangjelzéssel és hangosbeszélővel igyekeztek rábírni a filippínó halászokat a távozásra, ezért a legutóbbi kínai fellépés meglepte őket. Három éve Peking és Manila között ugyanezen a helyen éleződött ki a feszültség, amikor a Fülöp-szigeteki hatóságok ellenőriztek kínai halászhajókat. Peking zaklatásnak minősítette a lépést, és válaszul haditengerészeti erőket vezényelt Huangjan körzetébe.
Forrás: MTI / Peking
Utolsó kommentek