Lebukott egy taxisofőr az észak-kínai Honan tartományban, mert a gyanú szerint külföldieknek kémkedett, gyűjtött információkat - írta egy helyi újság nyomán a South China Morning Post című hongkongi lap kedden.
A Tuan családnevű férfit állítólag 2013 nyarán szervezték be az interneten, miután online álláshirdetést adott fel. Eleinte mindössze 300 jüanért (13 ezer forint) az volt a dolga, hogy Kajfeng város egy katonai létesítményénél a ki- és bemenő autók rendszámát rögzítse. Később a bázis körül kellett kerékpároznia és megfigyeléseiről jegyzeteket készítenie. Nappali elfoglaltságáért már este megkapta a fizetséget. Lebukásáig, a múlt év végéig 40 ezer jüan (1,7 millió forint) ütötte a markát.
Honan tartomány állambiztonsági hivatala húszéves működése során most először hozott nyilvánosságra kémkedéssel kapcsolatos esetet - derült ki az összeállításból. Ebben utaltak arra is, hogy a tartomány vélhetően azért került a külföldi ügynökségek látókörébe, mert több helyőrség, védelmi kutatásokat végző intézet és támaszpont is található a területén. Hogy kik voltak a megrendelők, azt nem hozták nyilvánosságra.
Kínában hetekkel korábban arról cikkeztek, hogy kémkedésért, katonai objektumok külföldiek megbízásából való fényképezéséért és a képek külföldre juttatásáért két külön ügyben hét, illetve hat év börtönbüntetésre ítéltek két kínai férfit. A megbízók kilétét akkor sem közölték.
Az északkeleti Liaoning tartomány belbiztonsági szervei még tavaly fogták le a két férfit államtitkok kiszivárogtatásának gyanújával. Mindkettőjükre az interneten, a közösségi médiában talált rá későbbi megbízója. Egyikük azt kapta feladatul, hogy katonai objektumok közelében keressen munkát és készítsen fényképeket. A másiknak Kína első - Liaoning nevű - repülőgép-hordozójáról kellett fotókat készítenie.
A kínai törvényhozás tavaly ősszel fogadta el az állambiztonság átfogó védelmét szolgáló új kémelhárítási jogszabályt. Ebben meghatározták a kémkedés fogalmát, s megállapították, hogy bűncselekményt követnek el azok a külföldi szervezetek és magánszemélyek, amelyek és akik kémtevékenységet folytatnak, erre másokat rávesznek vagy anyagilag ebben támogatnak. Ugyanúgy azok a hazai szervezetek és magánszemélyek is, amelyek, illetve akik külföldieknek kémkednek.
Forrás: MTI - Peking - Trebitsch Péter, Fotók: SCMP, Shanghaiist
Utolsó kommentek