A szárazföldi Kína hamis bankjegyeinek több mint 90 százalékát olyan klisékkel gyártják, amelyek egy ismert, hetven éven felüli kínai festő közreműködésével készültek - számolt be egy vidéki újság cikkét ismertetve a South China Morning Post című hongkongi lap.
Bár Peng Ta-hsziang a Kuangtung tartományi bíróság ítélete révén két éve életfogytig tartó börtönbüntetését tölti, kliséi a mai napig használatban vannak - nyilatkozták a minap a közbiztonsági minisztérium illetékesei.
Peng Ta-hsziang (j1) egy korábbi felvételen
A neves festőművész szülőhelyén, Santouban hajdanán állítólag élelmiszerjegyeket hamisított olyan ügyesen, hogy még a szakértőknek is gond volt megkülönböztetni őket az eredetitől. Erről a Csungkingi Reggeli Újság számolt be, amelynek cikke rámutatott, hogy Kínában egyre súlyosabb probléma a pénzhamisítás. Míg 2012-ben országosan 329 millió jüan (15 milliárd forint) névértékben foglaltak le hamis bankjegyeket, addig tavaly 532 millió jüan (24 milliárd forint) névértékű hamis papírpénzt koboztak el, ami mintegy 25 százalékos emelkedést jelez. A rendőrség évente körülbelül ezer, pénzhamisítással kapcsolatos ügyben jár el.
A közbiztonsági tárca laboratóriumának vezetője, Tung Jung-hszian közölte: a hamis bankók 96 százalékát nyomták a 73 éves Peng mester kliséivel, amelyek közül azért messze nem mind tartalmazta a hamisítást megnehezítő biztonsági elemek mindegyikét. Azt is elárulta, hogy egy 100 jüanosok nyomásához szükséges készlet ára 100 ezer jüan a feketepiacon.
A hamis bankjegyek elemzésére már több laboratórium is létrejött Kína különböző részein. Itt a szakértők feltárják az alkalmazott eljárást és például a festékek elemzéséből, a papír nedvességtartalmából igyekeznek támpontot adni a nyomozóknak arra, hogy milyen körülmények között készülhettek.
A bűnüldözők szerint a hamisítók üzemeire nehéz rábukkanni, ezek többnyire kisebb műhelyek, a gyengébb kivitelű hamisítványok hozzávalói, a nyomtatók, a tinta és a kereskedelmi forgalomban kapható papír pedig könnyen beszerezhetők.
A bűnszövetkezetek hatalmas nyereséggel dolgoznak, napi 10 ezer jüant (460 ezer forint) is megkeresnek. Egy tavalyi ügy gyanúsítottjainak Kelet-Kuangtungban napi 24 órás munkával kevesebb mint egy hétre volt szüksége ahhoz, hogy egy tonna hamis papírpénzt legyártsanak. Névértéke 220 millió jüan (10,1 milliárd forint) volt. Hamis 100 jüanost az interneten 6 jüanért (276 forint) is árulnak.
Kínában a kereskedők, a készpénzzel dolgozók többsége rendelkezik a hamispénzek felismerését segítő eszközökkel, vagy már gyakorlottan ellenőrzik a bankjegyeket, elsősorban a 100 és az 50 jüanosokat. A legfrissebb trendek szerint állítólag egyre több kisebb címletű - egy, öt és tíz jüanos - hamis bankjegy kerül forgalomba, mert ezekre még nem gyanakszanak az emberek.
Forrás: MTI - Peking - Trebitsch Péter, Fotók: Ecns.cn, Asia One
Utolsó kommentek