Csütörtökre virradóra százmilliók számára kezdődött meg Kínában a holdnaptár szerinti újév, amely a 12 állatövi jegyre osztott kínai horoszkópban a jószerencse szimbólumának tartott kecskéé.
Országszerte nagy zajjal járó, káprázatos, az éjfélhez közeledve egyre intenzívebb, spontán tűzijátékokkal űzték el a gonosz szellemeket az emberek, amikor már túl voltak a ház, a lakás kitakarításán, a családokat egyesítő ünnep első estéjének bőséges lakomáján és a "kötelező" újévi televíziós gálaműsoron. Az utcákon lőpor szaga terjeng, az aszfaltot visszamaradt égéstermékek borítják.
Kínában több legenda is él arról, hogy honnan ered a 12 állatövre osztott holdnaptár. Az egyik szerint megalkotója a Kr.e. 2600-as években az ókori kínai mitológia egyik legjelentősebb uralkodója, a Sárga Császár. Állítólag Huang Ti uralkodó határozta meg az állatjegyeket: a patkányt, a bivalyt, a tigrist, a nyulat, a sárkányt, a kígyót, a lovat, a kecskét, a majmot, a kakast, a kutyát és a disznót.
A jang (yang), amelynek jelentése a kínai nyelvben egyszerre kecske, birka és kos, ősidők óta a jószerencse, a béke, a jó természet szimbóluma. Kedvelik, mert úgy tartják, általában szelíd, nyugodt, csendes természetű, és egyben hasznos is. A jang karakter, mint elem, több pozitív tartalmú szóba ékelődött bele.
A kecske jegyében születettekre azt mondják, személyiségük többnyire tartózkodó, lazák és nyugodtak; nem szeretnek a reflektorfényben lenni, megértőek és megbocsátók, miközben hiúak és érzékenyek a kritikára. A legjellemzőbb tulajdonságuk, hogy békeszeretők, kerülik az összeütközéseket. A kecske évében - mondják a szakértők - itt az idő a konfliktusokat hátra hagyni.
Az elmúlt hetekben többször is felvetődött a kérdés, elsősorban idegen nyelvre történő fordítása miatt, vajon pontosan melyik állatot is jelöli a jang. Szakértők különbözőképpen foglaltak állást, ám legutóbb - annak ellenére, hogy az idei papírkivágások, plüssállatok, díszek többsége leginkább a kosra emlékeztet, a hongkongi South China Morning Postban egy egyetemi irodalomtanszék-vezető azt valószínűsítette, hogy a jang a kecskére utal.
Ho Cse-va egyebek között azzal érvelt, hogy az ősi Kínában hatféle állatot ettek az emberek, lovat, marhát, kecskét, disznót, kutyát és csirkét. Valamennyien szerepelnek a 12 állat között. Ráadásul a hatból a kecske rendelkezett a legnagyobb státussal, mivel a múltban csak a gazdag arisztokraták engedhették meg maguknak, hogy az asztalukra kerüljön - magyarázta a professzor.
A kecske évében született hírességek között van Bill Gates, George Harrison, Isaac Asimov, Julia Roberts, Mark Twain, Mel Gibson, Michelangelo, Mick Jagger és Thomas Alva Edison.
Forrás: MTI - Peking - Trebitsch Péter, CCTV YouTube, Xinhua
Utolsó kommentek