A rendőrök és tüntetők közötti összetűzésbe torkolló események színhelye volt a hétvégén egy hongkongi pláza, ahol a kínai szárazföldről érkezett viszonteladó kínaiak felvásárlásai ellen demonstráltak immár második hétvégén a különleges közigazgatási övezet aktivistái - számolt be a hongkongi South China Morning Post című lap hétfőn.
Az összecsapások során a rendőrök gumibotot és paprikasprayt is használtak, több tüntetőt a földre tepertek. Hétfőig legalább hat embert vettek őrizetbe, de feltételezhető, hogy ez a szám nőni fog. Hárman megsérültek, köztük egy rendőr.
A több mint száz fiatal egy közeli metróállomástól vonult a New Town plázába azt skandálva, hogy "szárazföldiek, menjetek vissza a szárazföldre!"
A tüntetők érkeztére az üzletek egy része lehúzta a redőnyt, többen úgy, hogy a vásárlók bent maradtak, s a mozgólépcsőket is leállították a plázában. A szárazföldi Kínából érkezettek, az eladók és több arra járó helyenként heves szóváltásba keveredett az aktivistákkal. A tüntetők egyike, egy 13 éves fiatal a brit gyarmati időket idéző zászlót tartott a magasba.
A South China Morning Post a témában külön jegyzetet is közölt, amelynek szerzője utalt rá, hogy a londoni Regent Street luxusmárkákat kínáló üzletei most indítottak kínai nyelvű, a kínai közösségi médiával összekapcsolt weblapot, hogy kielégítsék a növekvő kínai igényeket. Ezzel szemben - fűzte hozzá - Hongkongban mind ellenségesebben fogadják a szárazföldi Kínából érkezőket.
Miközben a cikkíró részben megválaszolja a kérdést azzal, hogy Hongkongban a nagy tömegek többségükben a mindennapi közszükségleti cikkekre vadásznak, bírálta azokat, akik erőszakos akciókra szánják el magukat.
Hongkong kormányzója kijelentette, hogy a város nem fogja tolerálni a kínai szárazföldről érkezettek elleni erőszakos tüntetéseket. Leung Csun-jing ugyanakkor két éve arra kényszerült, hogy korlátozza a tejpor felvásárlását, mert attól tartottak, hogy a tömeges igény és az ebből következő bevásárlóturizmus már-már veszélyezteti a városlakók ellátását.
A több mint 150 éves brit gyarmati uralom után 1997-ben anyaországához visszakerült Hongkongban az elmúlt években a helyiek egy része többször is "rasszista" felhangú megnyilvánulásokkal adta tudtul, hogy nem látják szívesen a kínai szárazföldről érkezőket. Vagy azért, mert véleményük szerint "civilizálatlanul" viselkednek (hangosak, esznek a metrón), vagy mert mindemellett nagy tömegekben lepik el az utcákat, üzleteket. Az ügyben többször éles vita kerekedett a két oldal képviselői között, egy pekingi professzor például felindulásában "kutyának" nevezte a hongkongiakat.
Forrás: MTI - Peking - Trebitsch Péter, Fotók: Shanghaiist, Weibo, NetEase
Utolsó kommentek