Nem sokon múlt, hogy meg tudták rendezni a Tajvan legbecsesebb műkincseiből tartandó első kiállítás Japánban. A rendezvény azért került veszélybe, mert a szervezők elhagyták a Tajpeji Nemzeti Palotamúzeum nevéből a "nemzeti" jelzőt a tárlatot hirdető plakátokon, sőt a belépőjegyeken is.
A kiállítást szervező Tokiói Nemzeti Múzeum a hétvégén lecseréltette a plakátokat, bezúzta a hibásan nyomtatott belépőjegyeket - a már eladottakat visszavonják és becserélik -, a múzeum igazgatója pedig hétfőn bocsánatot kért a "tajvani néptől", és így elhárult az akadály az elől, hogy a tervezett időpontban, kedden megnyíljon a várva várt kiállítás a tajvani palotamúzeum legféltettebb kincseiből.
A tajvani fél azzal fenyegetőzött, hogy ha nem javítják ki tajpeji múzeum nevét, visszavonják a kiállításról a legnevezetesebb darabokat, köztük az első számú látványosságot, a rovarokkal díszített jádekáposztát. Ez utóbbi csak az után csomagolták ki Tokióban, hogy az ottani nemzeti múzeum vezetője megkövette a tajvaniakat a hibáért.
A tajvaniak szemében "megbocsáthatatlan" hiba miatt a sziget first ladyje, Csou Mej-csing lemondta a részvételt a tokiói megnyitón.
A műkincsek kölcsönadásának egyik fő feltétele volt, hogy a tajpeji múzeum teljes elnevezését használják Japánban a november végéig tartó turnén. A másik fő feltétel már 2011-ben teljesült azzal, hogy Japán törvényt fogadott el a külföldről kölcsönkapott műkincsek lefoglalásának tilalmáról.
Tajvan félve adja kölcsön külföldi kiállításokra a palotamúzeum műkincseit, köztük az 1949-es polgárháború idején a szárazföldről a szigetre hurcolt tárgyakat, mert attól tart, hogy a szigetet saját részének tekintő szárazföldi Kína ráteszi a kezét a történelmi ereklyékre.
Forrás: hirado.hu - MTI
Utolsó kommentek