A demokrácia megteremtésére szólította fel Kínát a dalai láma, aki imát mondott a Tienanmen téri, vérbe fojtott diáktüntetés áldozataiért. (KÉPEK: Tienanmen tér - 2014 június 4.)
A demokrácia megteremtésére szólította fel Kínát szerdán a dalai láma, Tibet száműzetésben élő szellemi vezetője, és imát mondott a Tienanmen téri diáktüntetés vérbe fojtásának 25. évfordulóján a hatósági leszámolás fiatal mártírjaiért.
A Peking által szeparatistának bélyegzett dalai láma az 1989. június 4-én a kínai fővárosban történtekkel kapcsolatban szólalt meg. A buddhista vezető ritkán szólal meg azóta, hogy két évvel ezelőtt visszavonult a politikától.
"Imát mondok azokért, akik a szabadságért, a demokráciáért és az emberi jogokért haltak meg" - olvasható abban a közleményben, amelyet az Initiatives for China elnevezésű, a demokráciába történő békés átmenetet sürgető washingtoni székhelyű csoport hozott nyilvánosságra.
A dokumentumban a tibeti vezető kiemelte: míg Kína hatalmas haladást ért el a világgazdaságba való integrálódásban, szerinte fontos lenne bátorítani arra is, hogy a demokrácia fősodrába lépjen.
A kínai külügyminisztérium elítélte a dalai láma megállapításait. "Mindenki számára világos, ki is az a dalai (láma) - mondta napi sajtótájékoztatóján Hung Lej külügyi szóvivő. - Nyilatkozatával hátsó szándékai vannak."
A világszerte elismerésnek örvendő 78 éves tibeti szellemi vezetőt a pekingi kommunista vezetés "veszélyes szakadárnak" tekinti, aki támogatja az erőszakot.
A dalai láma 1959-ben Indiába menekült a kínai uralom elleni sikertelen felkelés után. A tibeti emigráns kormány székhelye az indiai Dharamszalában van.
Forrás: MTI - hirado.hu, Fotók: MTI - hirado.hu
Utolsó kommentek