A több mint 66 millió éve élt "Pinocchio Rex" becenévvel illetett faj a Tyrannosaurus rex hosszú orrú rokona volt.
A keskeny orrú élőlény némileg kisebb és karcsúbb a T. rexnél, de még mindig csúcsragadozó volt. Több mint 66 millió évvel ezelőtt barangolt a Földön a kései kréta időszakban, nem sokkal azelőtt, hogy becsapódott a dinoszauruszokat eltörlő aszteroida. A faj új dinoszauruszcsoport meglétét is jelzi – írják a kutatók a Nature Communications folyóiratban.
Steve Brusatte, az Edinburghi Egyetem paleontológusa szerint az átlagember a tyrannosaurusokat csúcsragadozókként, a legnagyobb, legvérszomjasabb dinoszauruszokként képzeli el. Az új faj bizonyos szempontból illeszkedik ebbe a képbe, de nem annyira, mint a T. rex. Bár hatalmas, és a tápláléklánc csúcsán helyezkedett el, nem volt képes olyan csonttörő harapásra, mint rokona.
A Qianzhousaurus sinensis teljes koponyáját, nyaka, háta, hátsó végtagja és farka töredékeit Kína délkeleti részén, a Nanhsziung-formációban találták meg. Brusatte és csapata aztán szemügyre vette a leleteket, amelyek jelenleg a Kancsou városi múzeumban kaptak helyet.
Hosszú pofája volt rengeteg foggal és szarvakkal orrán. Valószínűleg egy tonnánál kevesebbet nyomott, 7,5-9 méter hosszú lehetett, míg a teljesen kifejlett T. rex elérte az öttonnás testsúlyt és a 12 méteres testhosszot.
Korábban két másik hosszú orrú tyrannosaurus fosszíliát is felfedeztek az Alioramus nemből Mongóliában, ám az már vita tárgyát képezte, hogy ezek a dinoszauruszok új osztályát képviselik-e vagy egy ismert tyrannosaurusfaj fiatal egyedei.
A „Pinocchio Rex”, mely eme leleteknél kétszer nagyobb, és halála idején már majdnem kifejlett egyed volt, szinte egyértelmű bizonyítékot nyújt arra, hogy ezek a hosszú orrú állatok a tyrannosaurusok új csoportját reprezentálják – mondja Brusatte. Az a tény pedig, hogy Mongóliától Délkelet-Kínáig bezárólag találtak kövületeket azt sugallja, hogy igen elterjedtek voltak.
A hosszú orrú állat talán más tyrannosaurusok – mint a Tarbosaurus, a T. rex ázsiai megfelelője – mellett élt, ám ezek egyikével sem versengett közvetlenül, mivel valószínűleg más, kisebb prédákra lesett. Brusatte és csapata szerint élőhelyén csúcsragadozó volt, kicsi, tollas dinoszauruszokkal vagy gyíkokkal táplálkozhatott.
David Burnham, a Kansasi Egyetem kutatója úgy véli, az állat hosszú pofája és apró elülső foga viszont sokkal jobban emlékeztet a halfogyasztó élőlényekre, többek között a krokodilra. Bár az ötletet érdekesnek tartja, Brusatte szerint számos anatómiai különbség van a hosszú orrú, halfogyasztó krokodilok és a szintén hosszú orrú tyrannosaurusok között.
Úgy vélik, még több lelet kerülhet elő eme fajból, sőt más fajokat is megtalálhatnak Ázsiában az elkövetkező években.
Forrás: hirado.hu / Telegraph
Utolsó kommentek