Dinamikusan nő a cigarettaipar Kínában, ahol a dohányzás elleni intézkedéseknek szinte semmi hatásuk nincs - derül ki a ThinkTank független kínai kutatóintézet frissen közzétett jelentéséből.
A szervezet szerint a kelet-ázsiai országban gyártott cigaretták mennyisége az elmúlt egy évtized során csaknem megduplázódott, számuk az elmúlt tizenkét hónap során 2,17 ezer milliárd darabot tett ki. A dohányosok száma Kínában 300 millió fő, passzív dohányzásnak további 700 millió fő van kitéve. A kínai férfiak több mint fele füstöl, a 15 év feletti teljes lakosság sorában csaknem minden harmadik ember cigarettázik - áll a statisztikákban.
Az előző kínai kormány 2003-ban írta alá az Egészségügyi Világszervezet dohánytermékek szabályozására vonatkozó keretegyezményét, a gyakorlatban ugyanakkor nem történt jelentős előrelépés a dohányzás visszaszorítását illetően - emlékeztet a ThinkTank. A kutatóintézet ezért a kínai kormányt és az országos szabályozás hiányát nevezte meg, mondván a hivatalosan meghirdetett dohányzásellenes kampányoknak szinte semmi hatásuk nem volt.
A legnagyobb gondok közt szerepel például az, hogy egyáltalán nem szabályozzák a dohánytermékek reklámozását, s elhanyagolható mértékben szorítják vissza a köztereken való füstölést. Tartományi szinten ugyan létezik ezekre előírás, azok megszegését ugyanakkor nem szankcionálják, az éttermek többségének egésze dohányzóhely, nem ritkán liftekben, kórházakban, toronyházakban is füstölnek az emberek.
A dohánygyártó cégek tevékenységét szintén minimálisan korlátozzák az országban, azok így általános iskolai programokat, jótékonysági gálákat is szponzorálhatnak. Ennek is betudható, hogy Kínában évente 1,4 millió ember hal meg dohányzás vagy azzal összefüggő okok miatt, ez a világ összes ilyen esetének egyharmada.
A helyzet javítására ipari és információtechnológiai minisztérium január elején hároméves tervet tett közzé, mely szerint az évtized közepéig a 2010-es 28 százalékról 25 százalékra csökkentené a dohányzó lakosok arányát. Ezt ugyanakkor több tényező is akadályozza: az egyik ezek közül az iparágból származó bevételek nagysága, amely a kínai becslések szerint az összes állami bevétel 6 százalékát teszi ki, az amerikai Brookings Intézet számításai szerint pedig akár annak egytizedére is rúghat. A China Daily egy korábbi cikkében úgy becsülte, hogy a dohányipar emellett 20 millió főnek ad munkahelyet.
Forrás: MTI
Utolsó kommentek