Egy márciusi bejegyzés megismételve, a WC világnapja alkalmából. Linfen városának levegője a legrosszabb Kínában, ezért a helyi önkormányzat 1.9 milliárd forintnak megfelelő jüant költött 160 luxus WC-re, hogy legalább ezzel valahogy javítsa a város imázsát.
2008 óta Linfen város önkormányzata 50 millió yuan-t költött több mint 160 fényűző nyilvános vécére, melyek közül 40 az "öt csillagos" és 12 a "négy csillagos" illemhely. Néhány luxus toalettet a Császári Palota mintájára teveztek, de akad köztük az ősi kínai városfalakra emlékeztető épület vagy klasszikus stílusú pavilon utánzat is, nem beszélve a pekingi olimpia híres Madár Fészkéről. Nos, ezek a nyilvános vécék is túrista látványosságok lettek a linfeni történelmi relikviák mellett.
Linfent, ezt az Észak-Kínai Shanxi tartományi várost a "legszennyezetteb hely a világon" vagy a "legrosszabb levegőjű kínai város" jelzőkkel szokták illetni. Most végre van valami, amire igazán büszke lehet, mert itt van, ami a legtisztább Kínában: a nyilvános vécék.
Linfen városa 37 négyzetkilóméter, 600.000-en lakják és 2008 előtt csak 12 nyilvános illemhely működött itt. A város vezetése a "lakosság életminőségének javítása" érdekében kezdte el megépíteni ezt a sok illemhelyet.
2010-ben a Linfeni projekt nyerte a "Kína Élhető Környezetért Gyakorlatban" c. díjat. 2011-ben további tizenkét Shanxi tartományi városban promótálták a projektet. A Világ Illemhely Szervezete (World Toilet Organization) közel 30 országank mutatta be a linfeni példát. 2012-ben tobábi elismeréseket kapott a város. (China's Environmental Sanitation Industry Innovation Prize, Dubai International Award for Best Practices)
A magas építési költségek mellett Linfen városa évi közel 113 millió forintnak megfelelő yuan-t költ az üzemeltetésre.
A kínai közvéleményt megosztotta a luxus illemhelyek kérdése. Míg egyesek kiemelik, hogy a város megoldott egy problémát és növelte a város jó hírét, addig mások a sokkal egyszerűbb és költségkimélőbb megoldások mellett érveltek.
Forrás: Hug China
Maegoss 2013.03.20. 08:14:39
Pekingi Zsazsa · http://pekingikacsa.blog.hu 2013.03.20. 10:34:39
Linfen környékén szenet bányásznak és ezért nagyon sok gyár, kohó és erőmű is működik ott, ontva a port és a füstöt továbbra is.
wrstjnethn 2013.06.27. 14:27:51
Minek kellettek több emeletes épületek? Az emeleten a takarító managerek irodái vannak?