A világ leggyorsabb szuperszámítógépe címért folyó verseny nyertese lesz a kínai Tianhe-2 vagy a Milkyway-2, amelynek teljesítménye 54,9 petaflops. Ezzel megelőzi az amerikai Titan-t, melynek rekordteljesítménye 17,59 petaflops és Tennessee-ben az Oak Ridge National Laboratory-ban található.
A Tianhe-2 fényei
Jack Dongarra, a University of Tennessee számítástechnika professzora és egyben az egyik vezetője a "Top 500 szuperszámítógép" lista készítőinek, részletes leírást közölt vasárnap Kína legújabb gépéről (leírás itt:PDF) legutóbbi kínai útja után.
A szuperszámítógép Intel processzorokkal készült, de már magában foglal belföldön előállított kínai technológiát is. A kínai kormány 65 milliárd forintnyi jüant költött a gépre, melyben 32,000 multicore Intel Xeon Ivy Bridge chip található, és 48,000 Xeon Phi chip, a co-processor az Intel's MIC (Many Integrated Core) architektúrán alapul.
A Tianhe-2 dolgozik
A flopsban megadott szám a számítógép gyorsaságát jelzi, az általa másodpercenként elvégzett lebegőpontos műveletek (floating point operations per second) számát takarja. A peta előtag a tíz tizenötödik hatványát jelenti a kilo, mega, giga és tera (rendre a harmadik, hatodik, kilencedik és tizenkettedik hatványok) után.
A 2012-es TOP lista:
- (U.S.) Sequoia at Lawrence Livermore National Laboratory in California
- (Japan) K Computer at RIKEN Advanced Institute for Computational Science campus in Kobe
- (U.S.) Mira at Argonne National Laboratory in Illinois
- (Germany) SuperMUC at Leibniz Supercomputing Centre in Garching
- (China) Tianhe-1A at National Supercomputing Center in Tianjin
- (U.S.) Jaguar at Oak Ridge National Laboratory in Tennessee
- (Italy) Fermi at CINECA in Bologna
- (Germany) JuQueen at Forschungszentrum Juelich in Julich
- (France) Curie thin nodes at CEA/TGCC-GENCI in Bruyeres-le-Chatel
- (China) Nebulae at National Supercomputing Centre in Shenzhen
CW, Fotók: Jack Dongarra
Utolsó kommentek