Sokan ezt a napot persze a "Tienanmen téri mészárlás" vagy a "Június 4-i incidens" napjának ismerik.
A Tienanmen tér vagy a Mennyei Béke Tere nevét a teret északon határoló és azt a Tiltott Várostól elválasztó Mennyei béke kapujáról kapta. 440 000 m²-es területével a világ legnagyobb tere. A kínai kultúrában szimbolikus jelentősége van, mivel a kínai történelem számos eseményének szolgált helyszínéül...
1989 tavaszán kínai diákok és a munkások elfoglalták a pekingi Tienanmen teret, és ezzel megkezdődött a kínai történelem legnagyobb erőszakmentes politikai megmozdulása. Voltak olyan napok, amikor több mint egymillió ember vonult fel a pekingi utcákon. Huszonnégy évvel ezelőtt a közel hat hét békés tüntetés során a sátrakat vert tömeg, többségükben egyetemisták, demokratikus reformokat, a korrupció elleni fellépést és nem a kommunista párt hatalmának megdöntését, vagy a kormány leváltását követelték.
A mozgalomnak a kormány rajtaütéssel vetett véget, mivel a pártvezetés keményvonalasai elhatározták a szigorú példastatuálást. Június 3-4-én a hadsereg páncélos, ejtőernyős és egyéb egységeit vetették be a Tienanmen téri demonstrálók ellen. A diákok buszokat borítottak és gyújtottak fel, Molotov-koktélokkal támadtak üldözőikre. A kiskatonák éles fegyverekkel lőttek emberekre és vaktában minden mozgó célpontra. A beavatkozás több ezer ember életét követelte. Hasonló keménységgel léptek fel a többi nagyvárosban tüntetők ellen is. A lakosság, különösen kezdetben, egyetértett a diákokkal és támogatta őket. Később az állandósult feszültség, a kijárási tilalom, a bezárt boltok, az erőszak kezdeti jelei sokakat elbizonytalanítottak.
A június 4-i incidens Kína egész területén mai napig tabu téma. Ezen a napon szokták “karbantartani” a legnépszerűbb kínai közösségi oldalakat is és már 3-án eltüntették még a gyertya ikonokat a helyi mikroblog oldalakról, nehogy valaki el merjen küldeni ilyesmit az áldozatok hozzátartozóinak. Persze a hivatalos magyarázat az, hogy átszerkesztik az ikonokat és ezért átmenetileg hiányzik a gyertya ikon a listából. A kínai internetszűrők igyekeznek meggátolni, hogy a 24 évvel ezelőtti eseményekre utaló keresési találatok révén az évfordulón ismét téma legyen a diáklázadás leverése, vagy a demokratikus reformok követelése. Persze több, kevesebb sikerrel:
Tienanmen téri mészárlás? Milyen mészárlás?!
És ez a mai legmorbidabb...
Kína történelmének e sötét fejezetére a mai harmincasok közül is már egyre kevesebben emlékeznek. A valamilyen módon érintettek és a közvélemény egy része azonban számon tartja június negyedikét és arra számít, hogy a politikai vezetés egy napon átértékeli az eseményeket. Hongkongban, a különleges közigazgatási övezetben ezen napon hagyományosan éjszakai, gyertyás virrasztást tartanak az áldozatok emlékére.
Amennyiben valakit részletesen érdekel a téma, az feltétlen nézze meg a legjobb dokumentumfilmet, ami valaha készítettek ebben a témában, "A Mennyei Béke Kapuja" című alkotást. Rendezte Richard Gordon és Carma Hinton, írta Geremie Barme és John Crowley. A három órás dokumentumfilmet 1995-ben készítették.
"The Gate of Heavenly Peace" 1. rész:
"The Gate of Heavenly Peace" 2. rész:
Utolsó kommentek