Egymillió aranyfólia felhasználásával, közel nyolc évig tartó konzerválási és helyreállítási munka után ismét megtekinthető a megújult 800 éves kőfaragás - a "Qianshou", Ezerkarú Kuanjin bódhiszattva szobor, délnyugat-kínai Chongqingban.
Az eredeti faragási munkák a Szong dinasztia ideje alatt 1127-1279 között zajlottak. Pár száz évvel később 2008-ban a Dazu Kőfaragványok Múzeuma és a Kínai Kulturális Örökségek Tudományos Akadémia közösen (CACH) indította el a felújítási munkálatokat, mert a szobor állapota erősen leromlott.
A szobornak 1007 karja van, mindegyik tenyéren egy-egy szem ábrázolással. A szoborfülke 7,7 méter magas és 12,5 méter széles.
Az alapos tisztítással indított felújítási program 2008-ban kezdődött és az azóta eltelt időszakban körülbelül 60 millió jüant (2,7 milliárd forint) költöttek az alkotásra.
A restaurátorok a nagyszabású vállalkozás keretében 830 kezet és 227, az alkotás részét képező elemet állítottak helyre. Ez volt eddig a Csiensou Kuanjin, vagyis az Ezerkarú Buddha történelmének eddigi legnagyobb állagmegóvó és felújító projektje; korábban már legalább négy alkalommal hajtottak rajta végre kisebb-nagyobb beavatkozásokat, tüntettek el repedéseket, korrigálták a megkopott színezést.
A mestermunka további egyedi sziklafaragások ezrei között található, amelyek a Tang-dinasztia (618-907) időszakából származnak, s 1999-ben az UNESCO Világörökség-listájára is felkerültek.
A szakemberek szerint a legutóbbi, több mint 7 éven át tartó munka révén sikerül legalább fél évszázadon át biztosítani a az Ezerkarú Buddha ragyogását, s azt ígérték, folyamatosan megfigyelés alatt tartják, és időben gondoskodnak arról, hogy szépségét a következő 800 évre is megőrizzék.
Restaurálás közben
Restaurálás közben
Restaurálás előtt
Forrás: Xinhua, MTI / Peking, NetEase, Sina, China Daily
Utolsó kommentek