pk-avatar-300dpi_copy.jpg

Főszerkesztőség: "A" ép. 1. em.

Xuan Wu Men Xi Da Jie, Xicheng Qu,

Peking, Kína

Agitprop titkárságvezető:

pekingi pont zsazsa kukac index pont hu

Pekingi Kacsa - Made in China

Hírblog nem csak Kínáról ☛ Érdekes, néha hasznos, de leginkább szórakoztató tartalom, amelyeknek csak egy része pekingi kacsa. ☛ A blogban a kínai nevek pinjin átírással szerepelnek, kivéve a magyaros átírásban meghonosodott neveket. ☛ Kínában néhány tartalom megtekintéséhez VPN kapcsolat szükséges.

Szálláshely foglalás Pekingben

Ha itt az AGODA.COM-on foglalsz szállást olcsó is lesz és a blogot is támogatod vele. A szállásfoglaló rendszer magyar nyelvű.

Kínai csajok - melléklet (18+)

collage.jpg

Panda TV - élő adás

iPandalogo.jpg

A GIF helye

Utolsó kommentek

Pekingi Kacsa exkluzív

David Bowie - China Girl

Kínai pontos idő (UTC+8)

Pekingi időjárás

Pekingi levegőminőség (AQI)

Kínai jüan (CNY) árfolyam

Kína - Google térkép

Kína térképe

China-Landkarte2-1.jpg

Kína zászlaja


China_240-animated-flag-gifs.gif_240x180

Kína címere

National_Emblem_of_the_People's_Republic_of_China.svg.png

Előtted ők jártak itt...

Creative Commons liszensz

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 Hungary License.

mti_hirfelhasznalo.jpg

Get your own free Blogoversary button!

Meghalt 101 éves korában a kínai kommunisták egykori vezérének özvegye

2015.05.13. 06:30 Pekingi Zsazsa

Pekingben 101 éves korában kedden elhunyt az orosz születésű Lisa Kiskin, a kínai kommunisták egyik korai vezérének, Li Li-szannak a felesége, akit férjével együtt többször is meghurcoltak a történelem során.

lisa_kishkin-1.jpg

Eredeti nevén Elizabeta Pavlovna Kiskina, aki egy orosz arisztokrata családban született. Az 1930-as években betűszedőként dolgozott és francia nyelven tolmácsolt. Akkor találkozott jövendőbelijével.

li_lisan_es_lisa_kishkin.jpeg

Későbbi férje, Li Li-szan fiatal korában ismerkedett meg Hunanban Mao Ce-tunggal, majd 1920-ban Franciaországba ment továbbtanulni, s a műhelyben, ahol a tanulásra kereste pénzét főnöke "fertőzte meg" a kommunista eszmékkel. Merész aktivitása miatt azután bajkeverőnek minősítették és 1921-ben több mint 100 kínai társával távoznia kellett az országból.

li_lisan.jpg

Hazájában Li testhezálló szervezési feladatokat kapott, 1928-ban pedig a kínai kommunisták Moszkvában tartott vezetői ülése után megkapta a propagandaosztály vezetését. 1929-1930-ban a párt tényleges irányítója lett, de nem volt sikeres. Öntörvényűként jellemzik, ellentétbe került a Kominternnel, a Moszkva támogatását élvező párttársaival is. Ezért Moszkvába rendelték önkritikát gyakorolni és "fejmosásra".

Éveken át büntették, 1938-ban az állambiztonságot is felügyelő NKVD letartóztatta, 1940-ben engedték el Csou En-laj, későbbi miniszterelnök közbenjárására. 1946-ban tért vissza Kínába feleségével, Lisával. 1949-ben ott voltak mindketten a Tienanmen tér kapubástyájának mellvédjén, amikor Mao kikiáltotta a Kínai Népköztársaságot.

li_lisan-2.jpg

Li karrierje azonban továbbra sem volt töretlen, Peking és Moszkva megromlott viszonyának időszakában a Szovjetunióban töltött évei miatt vezekelnie kellett, arcképét utólag még a Tienanmen téri történelmi eseményről készült fényképről is kiretusálták.

Az 1966-ban kezdődött és tíz éven át tartott kulturális forradalom idején feleségével együtt meghurcolták, megalázták, nyilvánosan felvonultatták őket, kémeknek titulálva mindkettőjüket. Li Li-szant mentálisan és fizikailag is bántalmazták a vörösgárdisták. Később nyoma veszett. Azt állították, hogy gyógyszert vett be, úgy végzett magával. Felesége mindvégig kételkedett ebben.

Lisa Kiskint 8 évre - 1975-ig - magánzárkába zárták, öt évvel később Teng Hsziao-ping rehabilitálta. A házaspárnak két lánya van, Inna and Ala.

Az özvegyet, aki éveken át tolmácsolt Kínába látogató francia vezetőknek, delegációknak 99 éves korában a Francia Köztársaság Becsületrendjével tüntették ki. A legmagasabb francia elismerést Franciaország nagykövete adta át neki egy pekingi kórházban, a gonosz erőkkel szembeni ellenállás "élő jelképének" nevezve őt.

Forrás: MTI / Peking / Trebitsch Péter, Fotók: WikiPedia, SCMP, China Daily

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása