pk-avatar-300dpi_copy.jpg

Főszerkesztőség: "A" ép. 1. em.

Xuan Wu Men Xi Da Jie, Xicheng Qu,

Peking, Kína

Agitprop titkárságvezető:

pekingi pont zsazsa kukac index pont hu

Pekingi Kacsa - Made in China

Hírblog nem csak Kínáról ☛ Érdekes, néha hasznos, de leginkább szórakoztató tartalom, amelyeknek csak egy része pekingi kacsa. ☛ A blogban a kínai nevek pinjin átírással szerepelnek, kivéve a magyaros átírásban meghonosodott neveket. ☛ Kínában néhány tartalom megtekintéséhez VPN kapcsolat szükséges.

Szálláshely foglalás Pekingben

Ha itt az AGODA.COM-on foglalsz szállást olcsó is lesz és a blogot is támogatod vele. A szállásfoglaló rendszer magyar nyelvű.

Kínai csajok - melléklet (18+)

collage.jpg

Panda TV - élő adás

iPandalogo.jpg

A GIF helye

Utolsó kommentek

Pekingi Kacsa exkluzív

David Bowie - China Girl

Kínai pontos idő (UTC+8)

Pekingi időjárás

Pekingi levegőminőség (AQI)

Kínai jüan (CNY) árfolyam

Kína - Google térkép

Kína térképe

China-Landkarte2-1.jpg

Kína zászlaja


China_240-animated-flag-gifs.gif_240x180

Kína címere

National_Emblem_of_the_People's_Republic_of_China.svg.png

Előtted ők jártak itt...

Creative Commons liszensz

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 Hungary License.

mti_hirfelhasznalo.jpg

Get your own free Blogoversary button!

Mindig olyan durván játszik "Új Kína építése" a kis "Demokráciával"!

2014.06.30. 06:45 Pekingi Zsazsa

A szakkönyvek mellett akár a leggyakoribb babanevek elemzésével is nyomon követhetők a legfontosabb történések Kínában, ahol a keresztnevek gyakran a történelmi eseményeket tükrözik.

kínai-nevek.jpg

A China Daily napilap összeállítása a nemzeti személyazonossági információs központ adatait idézi. Eszerint a kínai szülők előszeretettel választják irányként a történelmi eseményeket gyermekeik névadásánál. A kelet-ázsiai országban nincsenek a nyugati országokhoz hasonló fix keresztnevek, a szülők kedvükre találhatják ki azt újszülöttjeiknek. 

kínai-nevek-1.jpg

Ebből fakadóan magyarra lefordítva számos "Országépítés", "Olimpia" vagy "Demokrácia" nevű személlyel találkozni, a történelmi trendek változásától függően. A személyazonossági információs központ statisztikái szerint például a Kínai Népköztársaság 1949-es megalapítását követő tíz évben mintegy negyedmillió gyermeket neveztek el "Országépítés"-nek (Jianguo), emellett szintén a népköztársaságra utalva elterjedtek voltak az "Új Kína építése" (Jianhua) vagy az "Erős ország" (Guoqiang) nevek is. Az 1950-53 közötti koreai háború szintén nyomott hagyott a neveken, így több tízezer baba lett "Korea támogatója" (Yuanchao) vagy "Amerika aggressziójának ellenzője" (Kangmei).

kínai-nevek-2.jpg

A kulturális forradalom ideje alatt (1966-76) maga a kulturális forradalom (Wenge) is keresztnévvé vált, emellett a mai ötvenesek között számos "Vörösök védelme" (Weihong) vagy a Mao Ce-tungot támogatók oldaláról a "Tung védelme" (Weidong) nevűek is fellelhetők. 

A reform és nyitás 1978-as meghirdetése után a szülők névadása is változott, és a tradicionális jelleget némiképp hátrahagyva mind inkább nyitottak a nemzetközi nevek felé. 

A fontos történelmi események ugyanakkor a statisztikák szerint továbbra is kedvelt forrásként szolgálnak a szülők számára. A 2008-as pekingi olimpia miatt például több mint 30 ezer kisbaba lett "Olimpia", a 2010-es évek után pedig a kínai kormány által központi irányelvként hangoztatott, Konfuciuszig visszanyúló "Harmonikus társadalom" (Hexie) örvend kiemelt népszerűségnek.

Forrás: MTI - Sanghaj - Szerencsi Ágnes

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása