pk-avatar-300dpi_copy.jpg

Főszerkesztőség: "A" ép. 1. em.

Xuan Wu Men Xi Da Jie, Xicheng Qu,

Peking, Kína

Agitprop titkárságvezető:

pekingi pont zsazsa kukac index pont hu

Pekingi Kacsa - Made in China

Hírblog nem csak Kínáról ☛ Érdekes, néha hasznos, de leginkább szórakoztató tartalom, amelyeknek csak egy része pekingi kacsa. ☛ A blogban a kínai nevek pinjin átírással szerepelnek, kivéve a magyaros átírásban meghonosodott neveket. ☛ Kínában néhány tartalom megtekintéséhez VPN kapcsolat szükséges.

Szálláshely foglalás Pekingben

Ha itt az AGODA.COM-on foglalsz szállást olcsó is lesz és a blogot is támogatod vele. A szállásfoglaló rendszer magyar nyelvű.

Kínai csajok - melléklet (18+)

collage.jpg

Panda TV - élő adás

iPandalogo.jpg

A GIF helye

Utolsó kommentek

Pekingi Kacsa exkluzív

David Bowie - China Girl

Kínai pontos idő (UTC+8)

Pekingi időjárás

Pekingi levegőminőség (AQI)

Kínai jüan (CNY) árfolyam

Kína - Google térkép

Kína térképe

China-Landkarte2-1.jpg

Kína zászlaja


China_240-animated-flag-gifs.gif_240x180

Kína címere

National_Emblem_of_the_People's_Republic_of_China.svg.png

Előtted ők jártak itt...

Creative Commons liszensz

Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution 2.5 Hungary License.

mti_hirfelhasznalo.jpg

Get your own free Blogoversary button!

Százmilliók keltek útra halottak napja alkalmából Kínában

2014.04.06. 10:00 Pekingi Zsazsa

Kínában százmilliók utaztak haza a hétvégére és vonultak szombaton a temetőkbe, hogy a halottak napján letisztítsák rokonaik, őseik sírját és emlékezzenek. A sajtó a drága temetésekről, a szabad sírhelyek fogyatkozó számáról cikkezik és a "zöld temetést" népszerűsíti.

csingming-0.jpg

A csingming, a sírlesöprés ünnepe, amikor benépesülnek és a virágoktól színessé válnak a temetők, az emberek "ajándékot", áldozatot visznek az elhunytak nyughelyéhez. Ételt, gyümölcsöket, de akár cigarettát is. Papírból készült lakást, autót, elektronikai cikkeket - például táblagépeket, telefonokat - mintázó maketteket, erre a célra gyártott "pénzt" égetnek, füstülőket gyújtanak és meghajolva tisztelegnek a síroknál az urnatemetőben.

replika-4.jpg

A csingming, amely egyben a tavasz hozta reménységnek is a napja, rendszerint az április 4-6. közötti napokra esik, 2008 óta pedig munkaszüneti nap.

kínai állami televízióban szombaton arról sugároztak riportot, hogy a temetések mennyire drágák; mint fogalmaztak, egyre többen vannak, akik "nem engedhetik meg maguknak, hogy meghaljanak". Egy észak-kínai temetkezési vállalkozó ugyanakkor az összeállításban azt állította, náluk háromféle tarifa is van 3 ezer jüantól (110 ezer forinttól) 10 ezerig (360 ezer forintig), miközben az is kiderült, hogy egy "zöld temetés", vagyis a gyorsan lebomló urna kis területen történő elföldelése helyenként 7000 jüanba (251 ezer forintba) kerül, s a tehetősebbek 25 ezret (898 ezer forintot) is kifizetnek érte.

csingming-4.jpg

A világ legnépesebb országában halnak meg a legtöbben évente. 2012-es adat szerint számuk meghaladta a 9,7 milliót, becslések szerint 2017-re elérheti a 10,4 milliót.

A temetés tehát hatalmas piaccá vált Kínában, s miközben az állam igyekszik kedvezményekkel az úgynevezett alternatív temetésekre ösztönözni a családokat, a temetők és a szolgáltatásokat nyújtók is igyekeznek a versenyben előnyös pozíciókat szerezni. A napokban például Kanton városban a helyi krematórium nyílt napot tartott, hogy a hamvasztásos temetés gondolatát jobban elfogadtassa az emberekkel. Az érdeklődők a helyi ravatalozót is megtekinthették, amely az országban a legnagyobb: évente 30 ezer búcsúztatás helyszíne.

csingming-1.jpg

Sajtójelentések szerint néhány kínai nagyvárosban a temetkezési helyek ára négyzetméterenként már meghaladja a prémiumkategóriás lakásokét, Pekingben elérheti a 75 ezer jüant (2,7 millió forintot) is.

kínai hagyományok szerint az elhunyt békéje akkor biztosított, ha teste a föld alatt nyugszik. Vidéken még ma is a falu fengsuj mestere mondja meg, hova kell temetni a halottat, függetlenül attól, hogy az termőföld-e, vagy, hogy a terület kinek a tulajdonában van.

csingming-2.jpg

Kínában évtizedek óta tart a "temetkezési reform", amelynek alapvető oka, hogy míg Kína adja a világ népességének 22 százalékát, a megművelhető földterületeknek mindössze 7 százalékával rendelkezik. A temetkezés reformját még Mao Ce-tung néhai elnök indította el 1956-ban, amikor javasolta, hogy országosan térjenek át a hamvasztásos temetésre.

csingming-3.jpg

kínai főváros polgárai számára 1994-től megnyílt a lehetőség arra is, hogy hamvaikat a tengerbe szórassák, 2008-ban pedig meghirdették az ingyenes temetést azok számára, akik, vagy akiknek a hozzátartozói ezt a módot választják. A siker azonban egyelőre finom szólva is kétséges.

Forrás: MTI - Peking - Trebitsch Péter

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása