Kínában hétfőn hivatalosan is megnyitották a világ legmagasabban fekvő civil repülőterét, egyrészt hogy fellendítsék vele a környék turizmusát, másrészt hogy egy kicsit szorosabbra fogják az ország nyugati felének politikai ellenőrzését.
4411 méter (14.472 láb) tengerszint feletti magasságával a Daocheng Yading Repülőtér Garziban megelőzi a korábbi bajnokot, a tibeti Bangda Repülőteret, amely "csak" 4334 méteren (14.219 láb) található.
A ritkább levegő miatt a repülőgép hajtóművek ebben a magasságban kevesebb tolóerőt képesek kifejteni, ezért hosszabb kifutópályára van szükség ilyen helyeken a felszállásra. A Daocheng Yading 4200 méter hosszú (13.780 láb) kifutópályája mindössze 242 méterrel (794 láb) rövidebb, mint a New York-i John F. Kennedy nemzetközi repülőtér leghosszabb kifutópálya.
A reptérre érkezéskor az utasok figyelmét is felhívják arra, hogy enyhe fejfájást vagy más tüneteket észlelhetnek majd magukon a nagy magasság miatt.
Az állami média kedden azt írta, hogy az új repülőtéren hétfőn megindult forgalom jócskán lerövidíti például a Daocheng Yading - Csengdu, Szecsuan tartomány fővárosa közötti kétnapos busz utat "röpke" 65 percre. Más útvonalakon majd a hónap végén indulnak be a járatok, jelentették.
Daocheng Yading Repülőtér építése két évig tartott, évi 280 ezer fős utasforgalomra méretezték és már a hatodik ilyen repülőtér Kína Himalája régiójában. A létesítmény része Kína multi-milliárd jüanos tervének, mellyel nyitni szeretnének a "vad nyugat" felé a turizmus fellendítésével.
Ennek ellenére mégis sok tibeti úgy érzi, hogy a politikai ellenőrzés is szigorodni fog a reptér megnyitásával. Tény, hogy a régió az utóbbi években nem tiszta levegőjéről és csodálatos vidékéről volt híres, hanem az önfeláldozó tüntetőiről, akik a kínai hatalom ellen tiltakoztak. Ezért - mint egy kapu Tibet felé - szigorú ellenőrzés alatt lesz a reptér és szórványosan zárva is lesz a külföldiek előtt.
Az egyirányú jegy ára Csengduba 1 600 jüan-tól (57 000 forint) kezdődik, ezért a világ legmagasabb repülőtere valószínűleg csak a gazdag kínai turisták által lesz használva, nem pedig a helyi lakosság veszi azt majd igénybe. A kritikusok azzal is érvelnek, hogy a létesítmény kettős céllal épült, megkönnyítve a katonai csapatok mozgatását a környékre, akiket zavargások idején gyakran felkérnek a beavatkozásra.
Fotók: Xinhua/Jiang Hongjing, Forrás: AP, IB Times
pszichonauta 2013.09.19. 16:32:52
www.tibet.hu/tibetpress/kina-hadszinternek-kesziti-fel-tibetethung